FA
چکیده

شناختن انواع شیرآلات ساختمانی بسیار مفید و ارزشمند است ، زیرا در زمان‌های ساخت ساختمان و یا بازسازی و یا هنگامی‌که شیرآلات شما به دلیل پوسیده شدن نیاز به تعویض دارند، شناخت و داشتن اطلاعات کافی حیاتی است و به شما برای انتخابی بهتر کمک می‌کند.

۱۴۰۰ سه شنبه ۱۵ تير
400 بازدید
شیر آلات ساختمانی و انواع آن
شیر آلات ساختمانی و انواع آن

شیرآلات ساختمانی و انواع آن

شناختن انواع شیرآلات ساختمانی  بسیار مفید و ارزشمند است ، زیرا در زمان‌های ساخت ساختمان و یا بازسازی و یا هنگامی‌که شیرآلات شما به دلیل پوسیده شدن نیاز به تعویض دارند، شناخت و داشتن اطلاعات کافی حیاتی است و به شما برای انتخابی بهتر کمک می‌کند.

ابتدا باید بدانید که  به‌طورکلی شیرآلات به دو دسته‌ تقسیم بندی می شوند، شیرآلات واشر دار و شیرآلات بدون واشر.شیرآلات بدون واشر عبارتند از: شیرهای توپی،شیرآلات دیسکی،شیرآلات کارتریجی درحالی‌که شیرآلات فشاری جز شیرآلات واشر دار محسوب می‌شوند. با توجه به مطالب مطرح شده، ما در این مقاله سعی داریم شما را با انواع شیرآلات ساختمان آشنا و اطلاعات کلیدی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم.

انواع شیرآلات

با رشد تکنولوژی و همچنین همراهی با متدهای طراحی جدید از شیرآلات ساختمانی متناسب با محل نصب و کارایی آن‌ها استفاده می‌شود؛ بنابراین قبل از خرید شیر آلات ابتدا تحقیق بررسی کنید و تمامی موارد لازم جهت یک خرید ایدئال و مناسب محل نصب را در نظر بگیرید. همچنین فراموش نکنید که طول عمر شیرآلات به‌جز در موارد معدودی بالاست و برای مدت‌زمان زیادی استفاده می‌شود، لذا اگر بی کیفیت باشند و یا از مواد نامرغوب ساخته‌شده باشند، در مدت کوتاهی با مشکلات گوناگونی مواجه خواهید شد.

1-شیرآلات توپی

این نوع شیر های آب عمدتاً در آشپزخانه و بر روی ظرف‌شویی نصب می‌شوند و کاربرد دارند. این نوع شیرهای آب اولین نوع شیرهای بدون واشر هستند که تنها با یک اهرم کار می‌کنند. بدین شکل که اهرم به دور یک کلاهک توپی که در بالای بدنه اصلی شیر قرارگرفته است، می‌چرخد. این در حالی است که اهرم یک توپ پلاستیکی یا فلزی که داخل بدنه شیر قرارگرفته را کنترل می‌کند. به‌وسیله همین اهرم است که شدت و دمای آب قابلیت تنظیم دارد. شیرهای توپی با داشتن مکانیسم توپی و همواره در معرض آب قرار گرفتن معمولاً به‌مرورزمان دچار خوردگی می‌شوند که همین مسئله باعث دائم الچکه بودن این نوع از شیرآلات می‌شود.

2-شیرآلات دیسکی

ازجمله مدرن‌ترین و شیک ترین شیرآلات موجود در بازار شیرآلات دیسکی سرامیکی می‌باشد. این نوع از شیرها نیز جزو دسته تک اهرمی‌ها می‌باشند و اهرم آن‌ها به روی یک بدنه استوانه‌ای به شکل عریض قرارگرفته است. شیر آب دیسکی، آب سرد و گرم را داخل یک مخزن که به آن کارتریج تعادل فشار گفته می‌شود ترکیب می‌کند. دو دیسک سرامیکی در انتهای این مخزن وجود دارد که بالا و پایین می‌شود تا شدن فشار آب را کنترل کند. دمای آب نیز با چرخش اهرم به راست و چپ تنظیم می‌شود. این نوع شیرآلات از کیفیت بالایی برخوردار هستند و نسبت به سایر شیرآلات کمتر به تعمیرات نیاز دارند. از طرفی شیرآلات دیسکی در دسته شیرهای گران‌قیمت قرار دارد.

3-شیرهای فشاری

این نوع شیرآلات از قدیم‌الایام در خانه‌ها وجود داشته و دارد. شیرهای فشاری ازجمله شیرآلاتی هستند که واشر دارند که اغلب در خانه‌های قدیمی‌تر دیده می‌شود، هرچند امروزه این شیرها با تغییراتی در ساختمان‌های جدید نیز به کار می‌روند. این نوع شیرآلات ساختمانی ازجمله ارزان‌ترین شیرهای آب هستند. این نوع از شیرآلات دو اهرمی آب سرد و گرم را جدا می‌کنند و معمولاً باید برای بستن یا باز کردن آن فشار بیشتری نسبت به سایر شیرهای آب وارد کرد. این شیرآلات با واشر کار می‌کنند و همین مسئله علت بیشتر چکه کردن این نوع شیر نسبت به بقیه شیرآلات است، زیرا که به دلیل فشار معمولی که بر آن‌ها وارد می‌شود دائماً دچار ساییدگی و درنتیجه تعویض واشر می‌شوند.

4-شیر آلات کارتریجی

شیرآلات کارتریجی را در دسته دو اهرمی‌ها قرار می‌دهند، چراکه ظاهری کاملاً شبیه به شیرآلات فشاری دو اهرمی دارند و تنها تفاوت آن‌ها در این است که شیرآلات کارتریجی از نوع بدون واشر و شیرآلات فشاری در دسته واشر دار قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که باوجود شباهت ظاهری بین این دو نوع شیر آب، در هنگام استفاده به‌راحتی می‌توانید متوجه تفاوت عملکرد آن‌ها شوید؛ زیرا شیرهای فشاری در هنگام چرخاندن اهرم نیاز به اعمال فشار بر روی واشر دارند. به‌عبارتی‌دیگر خروج آب از شیر به‌راحتی شیرآلات کارتریجی انجام نمی‌شود؛ اما در شیرآلات کارتریجی با کوچک‌ترین چرخش اهرم امکان قطع و یا وصل شدن جریان آب وجود خیلی سریع و راحت وجود دارد.

5-شیر آب لمسی

این نوع شیر آب دارای سنسور حرکتی است. سنسور حرکت به شما اطمینان می‌دهد که آب را به‌طور مستقیم و کارآمد استفاده کنید. فقط با حرکت دادن دست خود بر روی سنسور حرکت، آب خارج شده و شروع به جریان می‌کند. این یک انتخاب مناسب برای آشپزخانه و حمام است. این نوع شیر آب به دلیل کمک و تأثیر آن بر بهداشت شناخته‌شده‌اند. همچنین نحوه عملکرد آن باعث کاهش آلودگی آب می‌شود درحالی‌که سهولت تنظیم دمای آب را نیز به همراه دارد.

6-شیر آب سنسور چشمی

این نوع شیر آلات در زمره شیرالات لمسی قرار میگیرند با این تفاوت که سنسور چشمی تعبیه شده بر روی شیر با قرار گرفتن دست یا جسم روبروی خود آب را خارج میکند و با برداشتن و کنار رفتن دست یا جسم آب را قطع می کند تنظیم گرمی یا سردی آب نیز معمولا در این شیر ها به صورت خودکار صورت می پذیرد . این نوع شیر ها عموماً برای روشویی در توالت های عمومی و یا مکان های عمومی مانند رستوران ها کافی شاپ ها و ... استفاده می گردد .

علاوه بر اهرم و ساختار کلی شیرآلات، نکات دیگری نیز وجود دارد که آن‌ها را از هم مجزا می‌سازد؛ که مهم‌ترین آن گردنه‌ی شیر آب است درواقع گردنه‌ها نیز از انواع مختلفی برخوردارند.

انواع مختلف گردنه‌ی شیر آب

  • استاندارد (آنچه به‌طورمعمول در بازار وجود دارد)
  • حالت خمیده یا گردن غاز
  • پل

درباره جنس شیرآلات چه میدانید؟

به‌طورعمده شیرآلات از دو ماده اولیه برنج و سرب خشک ساخته می‌شوند. استفاده از جنس سربی مشکلاتی به همراه دارد که ازجمله این مشکلات می‌توان به مضر بودن این فلز برای سلامتی انسان و محیط زیست  اشاره کرد، علت دیگر آن اینست که فلز سرب خیلی زود در اثر تماس با آب دچار خوردگی می‌شود و ورود یون‌های سرب به درون آب می‌تواند خطرات جدی را برای سلامتی انسان به وجود آورد. بنابراین ، طبیعتاً شیرآلات سربی از سایر شیرآلات ارزان‌تر هستند، اما دوام آن‌ها کمتر است و به‌سرعت دچار پوسیدگی و خوردگی می‌شود. البته به یاد داشته باشید که فلز سرب به مقدار کم در همه شیرآلات وجود دارد، اما باید به این نکته دقت داشت که سرب به کار رفته در شیرآلات چند درصد است. این دست از اطلاعات معمولاً از طرف فروشنده می‌تواند در اختیار شما قرار بگیرد؛ اما به‌طورکلی و خارج از بحث مواد اولیه شیرآلات را می‌توان در جنس‌های مختلفی ازجمله فولاد ضدزنگ، برنج، چدن، استیل، مس و برنج یافت.

انواع شیرآلات ازنظر جنس

1-شیرآلات برنجی

این نوع شیر آب از جنس برنج ساخته می‌شود و در مناطقی که آب آن بسیار سخت است، بهترین گزینه است زیرا املاح آب سخت (از قبیل کلسیم کربنات) بر روی فلز برنج رسوب نخواهند کرد و همچنین شیرهای ساخته‌شده از این ماده به‌راحتی زنگ نمی‌زنند و ماندگاری بالایی دارند، از طرفی این نوع شیرهای آب قیمت بالایی دارد اما در پایان باید گفت که خرید چنین محصولی ارزش پرداخت هزینه بالا را دارد.

2-شیرآلاتی از جنس استیل ضدزنگ

همان‌طور که مشخص است، این نوع شیر آب از جنس استیل ضدزنگ است. شیرآلات ساخته‌شده از این فلز ، مناسب برای انواع سینک‌های ظرفشویی امروزی است که می‌توانید آن را در بازار پیدا کنید. این نوع شیرآلات نیاز به مراقبت و نگهداری دارند چراکه اگر به‌درستی حفظ نشوند، مستعد خوردگی می‌شود به یاد داشته باشید که این جنس شیرآلات را باید کاملاً عاری از خراش‌ها نگه داشت. درواقع این راهکار در راستای جلوگیری از خوردگی می‌تواند اعمال شود.

3-شیرآلات مسی

شیرآلات ساخته‌شده از مس به دلیل ظاهر تیره و جذابیت آن‌ها شناخته شده‌اند. به نظر می‌رسد که این نوع شیرآلات قابلیت استفاده در حمام و آشپزخانه را داشته باشد اما توصیه ما مبنی بر استفاده در محیط آشپزخانه است چراکه در مناطقی که روشنایی بیشتری وجود دارد ظاهر دلپسندتری را شاهد خواهیم بود. لازم به ذکر است که این نوع از شیرآلات مقاومت بالایی نسبت به رسوب‌گیری ندارند و برای حفظ زیبایی آن‌ها باید دائماً صیقل داده شوند.

4-شیر آلات برنزی

همانطور که از نام این نوع شیرآلات مشخص است  این شیرآلات از برنز ساخته شده‌اند و طراحی کاملاً کلاسیکی‌ای دارند. این نوع شیرآلات در مقایسه با شیرهای مسی نیازی به صیقل زیاد ندارند. همچنین به دلیل استفاده از فلز برنز جزو کالاهای لوکس حساب‌شده و بسیار گران‌قیمت می‌باشد .

5-شیرآلات پلاستیکی

شیرآلات پلاستیکی هنگامی زمانی که هنوز جدید و زیبا هستند به چشم می‌آیند اما پس از مدتی استفاده از آن می‌فهمید که بسیار شکننده هستند. اگر طرفدار دوام و کیفیت بالا هستید، شیرآلات پلاستیکی برای شما مناسب نمی‌باشند. این نوع از شیر آب نسبت به سایر شیرآلات ارزان‌تر است اما به دلیل شکنندگی بالا و تغییر رنگ سریع آن از کیفیت خیلی بالایی برخوردار نیست .

6-شیرآلات از جنس روی

این نوع شیرآلات از جنسی ترکیبی از روی و مس تهیه می‌شوند و اغلب در رنگ نقره‌ای عرضه می‌گردند. این نوع شیرآلات در بیشتر مواقع مورداستفاده قرار می‌گیرند چراکه خیلی سریع و راحت زنگ نمی‌زنند و کیفیتشان از بین نمی‌رود.

روکش شیرآلات

روکش همان پوسته خارجی شیرآلات است که پوشش نهایی آن را نشان می‌دهد. این روکش از طریق آبکاری با استفاده از فلزات و آلیاژهای مختلف ایجاد می‌شود. ازجمله آن‌ها می‌توان به نیکل، مس، برنج (روکش طلایی)، برنز، اپوکسی (رنگی) و استیل (کروم) اشاره کرد. بهترین جنس روکش در بازار استیل است زیرا از مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و خوردگی برخوردار است. از سایر فلزات در موارد محدود و به‌صورت سفارشی استفاده می‌شود.

چگونه شیرآلات ساختمان را تمیز کنیم؟

برای ماندگاری بیشتری شیر آلات نیاز است که بدانید چطور باید آن را تمیز و مراقبت کنید. ضروری است قبل از هر چیزی باید بدانید شیرآلات ساختمان شما از چه جنسی است تا بتوانید در صورت نیاز مواد شوینده مخصوص به آن را تهیه‌کرده یا طبق دستور کارخانه نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید اما در اغلب اوقات موارد زیر می‌تواند به تمیز شدن شیر آب کمک کند .

 

  1. استفاده آب گرم و مایع ظرف‌شویی اولین و مناسب‌ترین راه‌حل است. اگر شیر آب در محیط آشپزخانه است و خیلی کثیف نیست برای برق انداختن به روی آن، استفاده از آب و مایع ظرف‌شویی و یک دستمال خشک و تمیز کافی است. دقت داشته باشید که بعدازاینکه هر مایعی را روی بدنه‌ی شیرهای آب می‌زنید به‌خوبی با یک پارچه خشک، خشک کنید تا لکه‌های آب روی آن باقی نماند.
  2. اگر با مشکل جرم‌گیری بدنه شیرآلات مواجه هستید، استفاده از سرکه سفید را پیشنهاد می‌کنیم. اگر شیر آب را مدت طولانی تمیز نکنید ممکن است بدنه آن جرم بگیرد. در این صورت باید با کمک مواد قوی‌تری نسبت به تمیز کردن آن‌ها اقدام کنید. سرکه سفید می‌تواند گزینه خوبی برای اغلب شیرآلات باشد اما حتماً مطمئن شوید که این ماده طبیعی قوی هیچ آسیبی به بدنه شیرآلات شما نمی‌زند.
  3. در صورت لکه شدن بدنه شیرآلات استفاده از خمیردندان و جوش‌شیرین توصیه می‌شود. جوش‌شیرین برای تمیز کردن بسیاری از سطوح انتخاب مناسبی است و به‌خوبی می‌تواند لکه‌های موجود روی بدنه انواع شیرآلات ساختمانی را از بین ببرد درحالی‌که در اغلب موارد آسیب چندانی به بدنه شیرآلات وارد نمی‌کند. فقط کافی است مقدار کمی جوش‌شیرین را با مقداری خمیردندان و مقداری آب ترکیب کنید و با این محلول شیرآلات خانه خود را تمیز کنید و لکه‌های موجود در آن‌ها را از بین ببرید.

قیمت شیرآلات ساختمانی

مهم‌ترین معیاری که معمولاً هنگام خرید شیرآلات در نظر گرفته می‌شود، قیمت آن‌هاست. ازآنجایی‌که تنوع قیمت در بازار شیرآلات بهداشتی زیاد است قیمت شیرآلات لوکس، قیمت شیرآلات ارزان و  قیمت شیرآلات لاکچری هرکدام متفاوت هستند. از طرفی در نظر داشته باشید که شما قرار است برای خرید شیرآلات ساختمانی هزینه‌ای را کنار بگذارید و با توجه به کارایی و اهمیت آن در خانه، توصیه می‌شود که بدون در نظر گرفتن هزینه‌ها، به سراغ بهترین جنس شیرآلات ساختمانی بروید. گروه بازرگانی آرفا مفتخر است با ارائه بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت انواع شیر آلات متنوع در خدمت مشتریان عزیز باشد